Kategorie
Bez kategorii

Formalności po zakupie i sprzedaży samochodu

Część 1. Auta zarejestrowane na terenie RP

Jak zapewne większość z Czytelników się orientuje, od 1 stycznia 2020 roku w Polsce zaczęto egzekwować dawno istniejący przepis, dotyczący obowiązku rejestracji pojazdu, zgłoszenia zakupu i sprzedaży.

Żeby maksymalnie sprawę uprościć, postaram się wymienić w punktach, co musi zrobić Kowalski, gdy kupi lub sprzeda samochód, motocykl, przyczepę itp.

Kupno i sprzedaż pojazdu zarejestrowanego w Polsce – mamy 30 dni od daty na umowie/fakturze na zgłoszenie tej czynności do urzędu.

1. Możemy zrobić to nie wychodząc z domu, warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego.

Należy też przygotować zdjęcie lub skan umowy kupna lub faktury.

Wchodzimy na stronę www.gov.pl i tam logujemy się za pomocą profilu zaufanego. W dalszej kolejności postępujemy zgodnie ze wskazówkami w formularzu. Tam podajemy swoje dane, dane pojazdu oraz kontrahentów. Zostaniemy też poproszeni o załadowanie w formularzu skanu dokumentu przenoszącego własność.

Po przesłaniu formularza i uwierzytelnieniu za pomocą profilu zaufanego, mamy spełniony obowiązek.

2. Dopełnić formalności można też stawiając się osobiście w wydziale komunikacji, z dokumentem tożsamości, dokumentami pojazdu oraz umową kupna/fakturą.

Pamiętajmy, że spóźnienie lub niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zakupu i sprzedaży zagrożone jest karą w wysokości od 200 do 1000 zł! Nie warto tego lekceważyć