Kategorie
Bez kategorii

Rejestracja – samochód sprowadzony

W przypadku zakupu pojazdu importowanego z terytorium UE nabywca ma obowiązek zarejestrowania go w terminie 30 dni od daty sprowadzenia. Za tę datę uznaje się dzień, w którym samochód (motocykl, przyczepa itp) po przekroczeniu granicy dotarł do miejsca docelowego w Polsce. Takim miejscem jest np. plac importera (jeśli kupujemy auto w komisie), nasz adres domowy, lub adres zakładu, który samochód naprawia po przywozie (jeśli przywozimy pojazd uszkodzony).

Jeśli to my osobiście przywieźliśmy pojazd, będziemy musieli zadeklarować w wydziale komunikacji datę wwozu, od której liczone jest 30 dni na rejestrację.

Jeśli sprowadzone auto kupiliśmy np. w komisie, domagajmy się zapisu na fakturze informującego o dniu sprowadzenia. Musimy uważać na jedno – gdy kupujemy pojazd np. w 29 dniu od przekroczenia granicy, MAMY TYLKO JEDEN DZIEŃ NA REJESTRACJĘ! W dzisiejszych czasach, kiedy niektóre wydziały komunikacji każą czekać kilka tygodni na tę czynność, dopełnienie obowiązku może być nierealne! Oznacza to, że mimo naszej dobrej woli dostaniemy karę w wysokości od 200 do 1000 zł!

Reasumując – importowany zza granicy pojazd (*dotyczy tylko sprowadzonych z terytorium Unii Europejskiej) musi być zarejestrowany w terminie 30 dni od daty sprowadzenia.